Зростаюча проблема надмірної ваги та ожиріння в нашому та інших суспільствах світу змушує шукати нові способи боротьби з цими станами. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), до 1,9 мільярда осіб мають надмірну вагу, 600 мільйонів з них страждають на ожиріння. Одним із методів, здатних допомогти пацієнтам скинути зайву вагу, є так званий шлунковий балон, який використовується для багатьох пацієнтів, які не здатні самостійно знизити масу тіла.

Ця тривожна тенденція та труднощі лікування надлишкової маси тіла лише за допомогою дієти чи фізичних вправ призвели до зростання інтересу до медичних методів лікування, які допомагають пацієнтам повернутися до нормального життя. Одним із таких методів лікування є так званий метод лікування ожиріння з використанням спеціального шлункового балона. 

Що включає балонування шлунка?

Шлунковий балон, інакше званий шлунковою кулею, зазвичай є силіконовою кулею, яка вводиться через рот пацієнта в його шлунок. Спочатку порожній та належним чином підготовлений балон вводиться за допомогою ендоскопа. На наступному етапі процедури лікар наповнює та збільшує об'єм балона у шлунку, зазвичай за допомогою фізіологічного розчину. Вся процедура проводиться з використанням методів місцевої анестезії та займає приблизно 15-20 хвилин. Після встановлення балона пацієнту не потрібно залишатися в лікарні. Будь-яка нудота чи блювання - це нормальна реакція організму, яка зустрічається у деяких пацієнтів. Зазвичай їхня тривалість не перевищує 2-3 днів.

Шлунковий балон досягає таких розмірів, що не потрапляє в кишечник і значно зменшує місткість шлунка, що впливає на кількість їжі, яку може споживати пацієнт. Крім того, сама наповнена куля викликає у пацієнта почуття ситості та допомагає виробити відповідні харчові звички. Розташований усередині шлунка балон викликає, крім іншого, підтягування стінок шлунка, що й відповідає за обмеження надмірного потягу та голоду.

Як довго шлунковий балон залишається у шлунку?

Матеріал, з якого виготовлений шлунковий балон, забезпечує його стійкість до дії травних соків, і він залишається в організмі пацієнта максимум на шість місяців. Після цього часу шлунковий балон видаляється, а вироблені з його допомогою правильні харчові звички покликані допомогти пацієнтові підтримувати бажану масу тіла.

При досягненні маси тіла своєї мрії, крім використання самої системи шлункових балонів, часто виникає необхідність співпраці з дієтологом та суворого дотримання його дієтичних рекомендацій. Якщо пацієнт бажає або потребує більш тривалого використання шлункового балона, його можна замінити через шість місяців на новий, який також перебуватиме у шлунку не більше шести місяців.

Кому рекомендується встановлення шлункового балона?

Шлунковий балон в основному використовується для людей, які, незважаючи на всі зусилля, не можуть скинути вагу або схильні втрачати вагу та швидко набирати її за короткий проміжок часу. У таких пацієнтів шлунковий балон допомагає боротися, зокрема, з потребою у перекушуванні та переїданні. У поєднанні зі зміною хворих звичок у харчуванні у значної частини пацієнтів, які пройшли процедуру балонування шлунка, є всі шанси домогтися більш стійкої зміни звичок у харчуванні.

Протипоказання до застосування балонів

Незважаючи на численні переваги, використання шлункового балона протипоказане, зокрема, тим пацієнтам, які не мають наміру змінювати свої колишні харчові звички та тісно співпрацювати з лікарем щодо дієти у найближчий післяопераційний період.