Патології в роботі шлунково-кишкового тракту не рідкість серед пацієнтів різного віку. Виразкова хвороба шлунка відноситься до хронічних порушень роботи травної системи, це циклічно рецидивний недуга, основною ознакою якого є руйнування тканин. Симптоми виразкової хвороби шлунка відрізняються в залежності від ступеня тяжкості патології, фази, параметрів пошкодження.

Виразкова хвороба шлунка: причини

Причини виразкової хвороби шлунка різні, тому її кваліфікують, як поліетіологічність.

Основна причина виразкової хвороби - інфікування Helicobacter pylori. Бактерії продукують цитокіни, ферменти, що травмують слизові тканини. Понад 80% пацієнтів, що страждають на патологію, заражені цією інфекцією. При чому у 40% з них схильність до захворювання спадкова.

Інші причини, що провокують розвиток патології:

 • стрес;
 • порушений режим харчування;
 • нестероїдні протизапальні препарати;
 • підвищена кислотність.

Нерідко хронічний гастрит переростає в виразкові хвороби шлунка. 

Виразкова хвороба шлунка: симптоми

Ознаки виразкової хвороби шлунка найбільш яскраво проявляються у фазі загострення. У стадії ремісії захворювання, симптоматика слабка або відсутня. Багато що залежить від якості лікування, дотримання пацієнтом рекомендацій, дієти, ступеня тяжкості недуги.

Основні симптоми при виразковій хворобі шлунка:

 • біль в епігастральній ділянці з можливістю іррадіації в ліву частину грудної клітки, хребет, лопатку, поперек;
 • неприємний запах з ротової порожнини;
 • нестійкі випорожнення - запори можуть змінюватися діареєю;
 • нудота, блювання, печія, метеоризм.

Блювота при виразковій хворобі частіше виникає на піку больового синдрому. Приносить значне полегшення, через що деякі пацієнти навмисно її викликають. Такий підхід погіршує стан, провокуючи ускладнення.

Загострення виразкової хвороби шлунка у виняткових випадках не супроводжується специфічними ознаками у вигляді болю. При цьому першим симптомом стає кровотеча.

Класифікація захворювання

Язвенные болезни не имеют общепринятой классификации. Их различают по различным факторам:

 1. Течение — острое, хроническое.
 2. Ассоциированная или идиопатическая — первая протекает на фоне заражения Helicobacter pylori, вторая не связана с ней.
 3. Локализация — язвенная болезнь желудка, двенадцатиперстной кишки, сочетанная патология с повреждениями обоих, указанных областей.
 4. Самостоятельность — может возникать автономно или на фоне других хронических патологий.
 5. Число повреждений — единичные и множественные поражения.
 6. Параметры повреждений — малые, средние, большие, гигантские.

Симптомы язвенной болезни желудка в фазе обострения, особенно боли, возникающие при ней, будут значительно отличаться у пациентов в зависимости от факторов. Частые рецидивы приводят к серьезным осложнениям: кровотечение, пенетрация, прободная (сквозная) язва, стеноз с рубцами и язвами. 

Діагностика виразкової хвороби шлунку

Симптоми і ознаки виразкової хвороби шлунка можуть збігатися і з іншими патологіями, тому для підбору адекватної схеми лікування необхідна якісна діагностика.

Діагноз виразкова хвороба шлунка виставляється на підставі анамнезу, симптомів, а також:

 • тестів на Helicobacter pylori;
 • аналізу випорожнень на приховану кров - дозволяє виявити кровотечу, онкологію;
 • езофагогастродуоденоскопіі - процедура, що дозволяє досліджувати стравохід, шлунок, початкові відділи тонкого кишечника за допомогою ендоскопа з камерою на кінці, що вводиться через рот;
 • гастрографіі;
 • pH метрії - визначення рівня кислотності шлункового соку з використанням спеціального датчика.

Важливо пройти повне обстеження для визначення стадії виразкової хвороби шлунка. Зробити це можна в медичному центрі Endo Expert. Головна перевага установи: високоякісне обладнання, кваліфіковані фахівці, швидкі точні результати досліджень. Пам'ятайте: своєчасна діагностика - запорука успішного лікування хронічної виразкової хвороби!