Непереносимість лактози має вкрай неприємні симптоми. Біль у животі, здуття, відчуття повноти в шлунку - це лише деякі із симптомів, які відчувають люди з харчовою гіперчутливістю до молочних продуктів. Що таке непереносимість лактози, на чому ґрунтується її діагностика та лікування? Читайте далі, і відповіді на ці запитання стануть для вас зрозумілими. З нами у непереносимості лактози не буде від вас секретів.

Що таке лактоза?

Перш ніж обговорювати симптоми харчової гіперчутливості, варто розібратися: що таке лактоза. Це органічна хімічна сполука, що належить до вуглеводів. Лактоза - це цукор (дисахарид), що міститься в молоці ссавців. Його споживають, не тільки випиваючи молоко, а й вживаючи молочні продукти. Він також часто зустрічається в інших, менш очевидних продуктах. Виробники додають молоко, сухе молоко, молочну сироватку і молочні білки з лактозою до хліба, печива, сухих сніданків, морозива, пельменів і багатьох готових страв. Тому люди з підвищеною чутливістю до їжі мають бути дуже уважними до того, що вони їдять. Те, в чому міститься лактоза, не так очевидно.

Лактоза міститься в:

молоко

йогурти,

вершки,

сир,

масло,

морозиво,

молочні десерти,

хліб,

кондитерські вироби,

заправки для салатів,

млинці,

готові дахи.

Непереносимість лактози - це дисфункція організму, що виявляється у труднощах перетравлення лактози. Ця хімічна сполука в тонкому кишечнику має бути розщеплена на два простих цукри: глюкозу та галактозу. За цей процес відповідає травний фермент під назвою лактаза (β-D-галактозидаза). Якщо її занадто мало, неперетравлена лактоза не може бути поглинута клітинами слизової оболонки, і частина її потрапляє далі до товстого кишківника. Там бактеріальна флора ферментує лактозу, що призводить до утворення молочної кислоти, водню, метану, вуглекислого газу та гідропероксидів. Саме вони спричиняють симптоми непереносимості лактози.

Чи може непереносимість лактози виникнути з віком?

Непереносимість лактози може мати різні причини. Найпоширенішими вважаються:

вроджений дефіцит лактози (алактазія) - непереносимість лактози визначається генетично, і її перші симптоми можуть спостерігатися вже в новонародженої дитини. Алактазія зустрічається вкрай рідко,

вторинний дефіцит лактази - спричиняється пошкодженням клітин кишківника, внаслідок чого травний фермент (лактоза) перестає функціонувати або його дія знижується. Найчастіше це тимчасовий процес, що виникає, наприклад, унаслідок хвороби Крона, некротизуючого ентероколіту, синдрому короткої кишки або шлунково-кишкової інфекції,

первинна гіполактазія дорослого типу - непереносимість лактози спричинена послідовним зниженням активності ферменту. Це пов'язано зі старінням організму.

Які симптоми непереносимості лактози?

Ви вже знаєте: лактоза - що це таке, тепер варто розглянути, які симптоми вона має. Саме їхня поява є тривожним сигналом, який має змусити вас відвідати лікаря. Проявляється алергія на лактозу:

діарея

болі в животі,

метеоризм,

надлишковий газ,

чутні перистальтичні рухи кишківника,

відчуття напруження і наповненості,

відчуття переповнення в животі,

нудота,

блювота,

коліки в немовлят.

Найчастіше скарги з'являються в період від 30 хвилин до 2 годин після вживання їжі, що містить лактозу. У разі непереносимості молочних продуктів симптоми можуть варіюватися залежно від кількості з'їденого та рівня харчової чутливості. Деякі люди можуть випити невелику кількість молока, не турбуючись про неприємні відчуття, тоді як інші відчувають важкі симптоми після одного ковтка.

Як лікувати непереносимість лактози?

Ви підозрюєте, що у вас непереносимість лактози, і хочете дізнатися, який лікар може вам допомогти? У цьому випадку варто звернутися до сімейного лікаря. Наші фахівці призначать відповідні аналізи для підтвердження наявності непереносимості лактози.

Які тести необхідно провести?

Тести на непереносимість лактози проводяться в різних формах. Проводяться як інвазивні, так і неінвазивні дослідження. Серед найбільш популярних -:

Водневий дихальний тест - тест передбачає введення пацієнту дози лактози, а потім вимірювання концентрації водню у видихуваному повітрі. Занадто велика кількість водню (вище 10 п.п.м.) вказує на те, що неперетравлений дисахарид ферментується бактеріями в товстому кишечнику. Тест передбачає взяття проб повітря кожні 3 години,

елімінаційний тест - передбачає виключення молочних продуктів із раціону на 2 тижні. Під час тесту уважно спостерігають за поведінкою організму і перевіряють, чи припинилися симптоми,

аналіз крові - проводиться на додаток до вимірювання водню. Тест включає в себе вимірювання концентрації глюкози в крові пацієнта після прийому лактози,

тест на толерантність до лактози - передбачає дворазове вимірювання концентрації глюкози в крові. Тест спочатку проводиться натщесерце, а потім після прийому дози лактози,

ендоскопія - інвазивний метод, під час якого береться ділянка кишківника і перевіряється на наявність лактози,

аналіз pH випорожнень - неперетравлена лактоза спричиняє закислення випорожнень. Тому кислий pH вказує на непереносимість лактози.

Дієта в разі непереносимості лактози

У разі непереносимості лактози лікування полягає насамперед у відповідній безлактозній дієті. Усі продукти, що містять молочні продукти, мають бути виключені зі щоденного раціону. Тому дуже важливо уважно читати етикетки. Молоко також часто зустрічається в таких продуктах, як холодні закуски і солодощі, які, здавалося б, не містять молочних продуктів. На щастя, на ринку з'являється дедалі більше продуктів, виробник яких подбав про те, щоб вони не містили інгредієнтів, шкідливих у разі харчової чутливості. Тепер можна купити йогурти, молоко чи масло без лактози.

Водночас варто пам'ятати, що молочні продукти є основним джерелом кальцію, тож продукти, що його замінюють, мають бути включені в раціон. До них належать:

соя,

боби,

капуста,

кунжут,

соняшник,

водорості.

Резюме

Симптоми непереносимості лактози в немовлят чи дорослих завдають багато клопоту. Тому варто якомога швидше звернутися по медичну допомогу. Наша приватна клініка - це місце, де ви отримаєте всю необхідну інформацію про непереносимість лактози. Ми пропонуємо послуги гастролога та дієтолога, які допоможуть вам впоратися з цією неприємною проблемою. Не соромтеся звертатися до нас!