Бужування - спеціальна методика досліджень. Буває профілактичної і лікувальної. Дозволяє визначити прохідність, ступінь розширення порожнин трубчастих органів. Найчастіше практикується бужирование стравоходу, кишечника, маткової шийки, слухових труб, уретри, рідше інших органів. Для проведення використовуються спеціальні зонди - бужи.

Ендоскопічне бужування стравоходу здійснюється при патології, що іменується стриктурою (звуження). Вона може виникати на тлі:

натальних дефектів;

 • опіків агресивними речовинами;
 • деформації рубцевої тканиною при механічної травматизації, виразкових езофагітах;
 • пухлин;
 • інфекційних хвороб на кшталт туберкульозу, сифілісу, актиномікозу та ін.

При неспроможності стравохідно-шлункового переходу і високою пептичної активності шлункового соку виникає пептична стриктура стравоходу. Стеноз може зачіпати ділянку сигмовидної кишки.

Стриктури бувають одиничні і множинні. Найчастіше розташовані в місцях природних звужень стравоходу. Також відрізняються за формою. Бувають лінійними, кільцеподібними, тунельними.

Звуження стравоходу викликає значний дискомфорт при ковтанні. У серйозних випадках пацієнтам складно ковтати не тільки їжу, але й рідини, тому потрібно термінове втручання і комплексне лікування.

При ракових пухлинах може бути показана ендоскопічна балонна дилатація або стентування. Маніпуляція спрямована на розширення просвіту, що дозволяє поліпшити якість життя пацієнтів. Установка стента дає можливість людині нормально харчуватися. Після досягнення позитивного ефекту проводиться видалення стента з стравоходу.

Часто проводиться бужування кишечника. Показаннями до його здійснення є звуження прямої кишки і анального отвору. Рубцевий стеноз прямої кишки виникає на тлі заміщення шкірно-м'язової тканини фіброзною. Стеноз анастомозу кишечника може бути вродженим або набутим.

Вроджене звуження анастомозу прямої кишки зазвичай діагностується у дітей в перші дні життя. Симптоми при стенозі товстої кишки часто яскраво виражені. Патологія супроводжується ускладненим відходженням меконію. Дитина неспокійний, погано їсть і спить. Можливі рідкі виділення з ануса. Характерно збільшення обсягу живота. Бувають випадки, з прихованою симптоматикою. Розпізнавання патології ускладнене, тому точний діагноз вдається поставити лише через кілька місяців або навіть років.

При звуженні прямої кишки, як і стравоходу у дитини намагаються підібрати малоінвазивне лікування, в якості якого бужирование підходить найкраще.

Протипоказання до бужування

Бужування стравоходу має ряд протипоказання. Серед них:

наявність свищів;

 • прорив тканин;
 • кровотечі;
 • зараження інфекціями;
 • повна непрохідність кишечника;
 • погана згортання крові;
 • деякі види злоякісних пухлин;
 • дивертикули;
 • соматичні хвороби з тяжким перебігом;
 • езофагіт в гострій стадії.

В кожному окремому випадку попередньо проводять аналізи, дослідження, щоб розуміти рівень ефективності процедури, можливі ризики і протипоказання. Деякі з останніх є відносними, тому якщо користь вище, ніж ризик маніпуляцію проводять.

Особливості підготовки

У більшості випадків підготовкою до бужування є лікування основної причини звуження. Харчування найчастіше в таких випадках парентеральне. Але якщо пацієнт може ковтати, то показаний прийом рідкої їжі, води.

В іншому особлива підготовка перед процедурою не потрібно. Всі питання вирішуються по ситуації.

Бужування стравоходу може проводитися без наркозу або з його використанням. Ціни бужирования в Києві будуть залежати від цього, тяжкості патологічного процесу, вікових та інших особливостей.