Колоноскопія - медичне обстеження, яке проводиться на дослідження товстої кишки. Під час огляду лікар оцінює стан органу, може виявити патології, новоутворення чи інші хвороби навіть у ранній стадії розвитку.

Напрямок на колоноскопію виписує лікар у випадку, якщо у пацієнта є такі скарги:

  • болі в животі;
  • кров у калових масах;
  • кровотеча із прямої кишки;
  • слизові та гнійні виділення;
  • різке зниження ваги;
  • неприємні відчуття у сфері кишки;
  • висока температура та ін.

Огляд ендоскопу допомагає швидко визначити причину цих симптомів.

Як проводиться процедура колоноскопії?

Під час проведення колоноскопії пацієнт лежить на лівому боці, стегна зігнуті над тазом, а коліна зігнуті у позі плода. Лікар вивчає зображення, що передаються мікрокамерою. Тест можна записати на DVD, що полегшить можливі консультації. Якщо це дозволяють технічні умови, пацієнт може спостерігати за перебігом обстеження.

Якщо ендоскопіст бачить підозрілу поразку, яка може бути симптомом запального чи пухлинного захворювання – за допомогою спеціальних щипців, він може взяти деякі фрагменти тканини (біопсія). Зразки вилучених тканин необхідні гістологічного дослідження. Під час обстеження також можливе видалення поліпів. Здебільшого така процедура триває близько 30 хвилин. І в цей час пацієнт перебуває під місцевим чи загальним наркозом.

Протипоказання для колоноскопії

Коли треба робити колоноскопію, призначає лікар, але тільки після ознайомлення загального стану пацієнта. Оскільки така процедура протипоказана за наявності різких і важких захворювань. Серед яких може бути блискавичний коліт, гострий дивертикуліт з перитонітом і токсичний мегаколон.

Навіть серйозні серцеві та респіраторні захворювання (такі як серцева недостатність або важка дихальна недостатність) можуть бути перешкодою для проведення дослідження.

У цих випадках можливою альтернативою традиційному ендоскопічному дослідженню є віртуальна колоноскопія, яка дозволяє отримати тривимірні зображення внутрішньої частини товстої кишки без введення будь-якого зонда. Фактично виконується комп'ютерна томографія і завдяки спеціальному програмному забезпеченню отримані зображення обробляються шляхом моделювання колоноскопії.

Підготовка до процедури

Колоноскопію необхідно проводити за повністю вільного кишечника. Це означає, що простого голодування недостатньо, як і для багатьох інших діагностичних тестів. Необхідно слідувати деяким точним інструкціям у дні перед обстеженням.

У центрі ENDO Expert фахівці надають правила підготовки, які необхідно дотримуватися. До кожного пацієнта лікарі індивідуально підходять. І важливо, щоб пацієнт вказав особливі характеристики, такі як наявність певних захворювань, вагітність чи годування груддю тощо. Від цього залежить метод підготовки, тому що деякі препарати для очищення кишечника можуть бути протипоказані. Також пацієнт повинен повідомити про прийом ліків. Він повинен самостійно припиняти лікування, якому слід. Але лікар вирішить, чи доцільно тимчасово перервати чи змінити терапію. 

Можливі ускладнення 

Людям, коли потрібна колоноскопія, здається, що це хвороблива процедура з безліччю ризиків. Але доведено, що це безпечне обстеження і дуже рідко можуть виникнути ускладнення. Найчастішими, але все ж таки рідкісними, є випадкова перфорація стінки кишечника або поява кровотечі. Воно може виявляється в наступні дні, якщо при обстеженні були видалені великі поліпи.

Перфорація може вимагати негайного хірургічного втручання, тоді як кровотечі зазвичай зупиняються в зародку і можуть лише в окремих випадках вимагати переливання або навіть хірургічного втручання.

Тому, якщо пацієнт відчуває сильний біль у животі, лихоманить або помітив крововтрату з прямої кишки після процедури – слід негайно повідомити спеціалістів, які проводили колоноскопію.

На запитання про колоноскопію, коли робити і чи взагалі можна отримати однозначну відповідь: "Рекомендується проводити профілактичне обстеження як мінімум раз на рік". Особливо це стосується людей віком від 40 років. Якщо ви виявили якісь зміни у роботі кишечника – не відкладайте, і зверніться до фахівців компанії ENDO Expert.