Колоноскопія - це процедура, при якій використовується довга, гнучка, вузька трубка з джерелом світла і маленькою камерою на одному кінці, яка називається колоноскопом або телескопом, для огляду внутрішньої частини прямої кишки та всієї товстої кишки. Колоноскопія може показати запалені та роздратовані тканини, виразки та поліпи (додаткові шматочки тканини, що виростають із слизової оболонки кишечника). Цю процедуру проводить гастроентеролог – лікар, який спеціалізується на захворюваннях органів травлення.

Навіщо виготовляють колоноскопію?

Колоноскопія проводиться, щоб допомогти діагностувати зміни у кишечнику. Дослідження товстої кишки необхідне визначення захворювань на ранній стадії.

Гастроентеролог також проводить колоноскопію для виявлення раку товстої кишки. Скринінговий тест – це тест для виявлення захворювань, коли людина не має симптомів. Скринінг дозволяє виявити захворювання на ранній стадії, коли лікар швидше за все вилікує хворобу.

Як пацієнт готується до колоноскопії?

Існує кілька видів колоноскопії, і після ретельного обстеження та консультації з пацієнтом підбирається найоптимальніший варіант.

Підготовка до колоноскопії включає такі етапи:

  • Консультація з гастроентерологом — коли люди планують колоноскопію, вони повинні поговорити зі своїм гастроентерологом про своє захворювання та про всі рецептурні та безрецептурні ліки, вітаміни та добавки, які вони приймають.
  • Очищення кишечника - лікар повинен дати пацієнтові письмові інструкції з підготовки кишечника, яким він слідуватиме вдома. Гастроентеролог призначає підготовку кишечника, щоб у кишечнику людини було мало або зовсім не було випорожнення.

Повна підготовка кишківника дозволяє людині очистити кишківник. Стілець усередині товстої кишки може завадити гастроентерологу чітко побачити слизову оболонку кишківника. Вночі перед колоноскопією людина має прийняти проносні та клізми. Проносні - це ліки, які розріджують стілець і посилюють його. Для проведення клізми в пряму кишку вводиться вода або проносне за допомогою спеціальної пляшки. Проносні засоби та клізми можуть викликати діарею, тому людині потрібно буде перебувати поруч із ванною під час підготовки кишечника.

Проносні зазвичай приймають у вигляді таблеток або порошку, розчинених у воді. Деяким людям у певний час необхідно пити велику кількість, зазвичай галон рідкого проносного. Люди можуть мати справу з труднощами в цій частині підготовки кишечника, але дуже важливо завершити підготовку. Фахівець не зможе чітко побачити товсту кишку, якщо не буде проведено повної підготовки.

Людям слід зателефонувати гастроентерологу, якщо вони мають побічні ефекти, які заважають їм завершити підготовку.

Як проводять обстеження кишківника? 

Спеціалізовані лікарі клініки ENDO Expert проводять процедуру в кабінеті, оснащеному всім необхідним обладнанням. У більшості випадків місцева анестезія та знеболювальні допомагають людям розслабитися перед тестом. Медичний персонал стежить за життєвими показниками людини і намагається, щоб вона відчувала себе максимально комфортно.

Для обстеження людина лягає на стіл, де лікар, який знає, як правильно робити колоноскопію, вставляє колоноскоп у задній прохід і повільно переміщає колоноскоп через пряму кишку до товстої кишки. Колоноскоп наповнює товсту кишку повітрям, щоб гастроентеролог міг краще бачити. Камера відправляє відеозображення слизової оболонки кишечника на екран комп'ютера, дозволяючи ендоскопіст ретельно досліджувати тканини кишечника. Лікар може рухати людину кілька разів, щоб можна було настроїти колоноскоп для кращого огляду. Як тільки колоноскоп досягає отвору в тонкій кишці, гастроентеролог повільно видаляє його і знову досліджує слизову оболонку товстої кишки.

Також лікар може видалити поліпи під час колоноскопії та відправити їх до лабораторії на аналіз. Поліпи часто зустрічаються у дорослих і загалом нешкідливі. Однак більшість випадків раку товстої кишки починається з поліпів, тому їхнє раннє видалення є ефективним способом запобігання раку.

Лікар також може пропустити через колоноскоп невеликі інструменти, щоб видалити поліпи та взяти зразки для біопсії. Якщо відбувається кровотеча, гастроентеролог зазвичай зупиняє його за допомогою електричного зонда або спеціальних ліків, що пропускаються через колоноскоп. Колоноскопія зазвичай займає від 30 до 60 хвилин.